عموم مردم گچ را به عنوان مصالح ساختمانی می شناسند، اما باید بدانید که از گچ در صنایع مختلفی چون سرامیک سازی، شیشه سازی پزشکی و کشاورزی نیز استفاده می شود. شاید برای بیشتر افراد و حتی کشاورزان استفاده از گچ کشاورزی نامتعارف و عجیب بنظر بیاید و این سؤال پیش بیاید که آیا گچ کشاورزی همان گچ ساختمان است؟ خیر، گچ کشاورزی جهت بهبود و اصلاح خاک مورد استفاده قرار می گیرد. حدود دو قرن پیش در ایالت های مختلف آمریکا از گچ کشاورزی جهت بهبود بافت خاک و بهبود رشد گیاهان در مزارع انگور و سیب استفاده می شد.

اگر شما هم می خواهید بدانید که تفاوت گچ کشاورزی و ساختمان را بدانید و از فواید مهم آن آگاه شوید ما در ادامه به تمامی مواردی که نیاز دارید در مورد گچ کشاورزی بدانید، پرداخته ایم.

 

گچ کشاورزی

گچ کشاورزی چیست؟

دو عنصر خاک و آب در تولید محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. به مرور زمان کیفیت خاک و آب کم شده و برای افزایش کیفیت محصول و بهبود عملکرد خاک باید خاک باغات و مزارع اصلاح شود. یکی از ارزان‌ترین راه های اصلاح خاک استفاده از گچ کشاورزی است. استفاده از این گچ بدلیل طبیعی، ضرری برای گیاه و انسان نداشته و کمک می کند محصولات طبیعی و ارگانیک تولید شود.

 

گچ کشاورزی چه تفاوتی با گچ ساختمانی دارد؟

باید گفت سنگ گچ و یا ژیپس طبیعی منشا هر دو محصول می باشد، با این تفاوت که برای تولید گچ ساختمانی، سنگ گچ بعد از استخراج به کارخانه می رود و وارد فرآیند فرآوری می شود و اصطلاحا تکلیس می شود اما گچ کشاورزی پودر سنگ گچ خام است و فرآیندی روی آن صورت نمی گیرد.

گچ کشاورزی همان سولفات کلسیم آبدار است که فاقد نمک بوده و آهک بسیار کمی دارد. کلسیم موجود در سنگ گچ در کشاورزی موجب می شود شوری خاک از بین رفته و خاک سبک شود. نسبت کلسیم به منیزیم در آن باید بالاتر از 70 به 1 باشد.

 

فواید استفاده از گچ  کشاورزی در مزارع و باغات:

  • کاهش PH خاک در گچ کشاورزی

هر چه میزان بارندگی سالیانه کمتر باشد، مقدار نمک خاک زیاد می شود و خاک قلیایی تر می شود و خاک را برای کشاورزی نا مناسب می کند و باعث از بین رفتن کشت در این مزارع می شود برای حل این مشکل و اصلاح خاک های قلیایی بهتر است از گچ کشاورزی استفاده شود. درواقع واکنش هایی که گچ کشاورزی با مواد موجود در خاک های قلیایی می دهد موجب کاهش PH خاک می شود.

 

  • کاربرد گچ در کشاورزی جهت کاهش شوری خاک

کم آبی و از بین رفتن مواد آلی خاک موجب شور شدن خاک می شود. شوری خاک در سطوح بالای خاک برای محصولات و درختان اهمیتی ندارد و حتما باید شوری کنار ریشه های مویی درختان کم شود. بعد از آبیاری سنگین، استفاده از گچ کشاورزی و شخم عمیق می توان مواد گچ را که در محلول در آب است را به سمت ریشه هدایت کرد. بدین وسیله شوری خاک در سطح ریشه کمتر شده و عناصر مختلف بهتر جذب ریشه می شوند.

 

  • کلسیم در گچ کشاورزی

دو عنصر مهم برای گیاه، کلسیم و گوگرد است. گچ کشاورزی منبع غنی از کلسیم است. وجود کلسیم در خاک به گیاه استحکام می بخشد و از ترک خوردن میوه ها جلوگیری می کند. برای داشتن محصولات یک دست و سالم صادراتی و ارگانیک بهتر است از گچ کشاورزی استفاده شود.

 

  • عنصر گوگرد در گچ کشاورزی

یکی از عناصر مهم در کشت گیاه، عنصر گوگرد است. این عنصر در گچ کشاورزی به وفور یافت می شود و در پروتئین سازی نقش مهمی دارد. علائمی مثل زردی و کلروز برگ و یا در سایر قسمت های گیاه نشان دهنده کمبود گوگرد در خاک است.

گوگرد از افزایش بیماری های قارچی جلوگیری می کند. برخی از بیماری ها به صورت خاکزاد رشد کرده و ریشه و بدنه گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد، که با گچ کشاورزی می توان از ورود عوامل بیماری زاد به ریشه جلوگیری کرد و زخم های روی گیاه را ضدعفونی کرد. گوگرد را می توان از طرق مختلف به خاک اضافه کرد اما بهتر است برای تولید محصولات  ارگانیک کشاورزی از گوگرد موجود در گچ کشاورزی استفاده شود.

 

  • استفاده از گچ در کشاورزی موجب حذف مسمومیت های گیاهی می شود

در خاک های قلیایی و شور ماده Al+3 یافت می شود که موجب مسمومیت خاک می شود و باعث می شود برخی از گیاهان محصولات خوبی ندهند. کلسیم موجود در گچ کشاورزی سبب کاهش مسمومیت های گیاهی می شود و Al+3 را از دسترس گیاه خارج کرده و غیرفعال می کند. با استفاده از گچ کشاورزی می توان مواد مضری را که ممکن است با توجه به شرایط خاک به راحتی جذب گیاه می شوند را، از بین برد. استفاده از گچ کشاورزی موجب می شود گیاه در شرایط خوبی رشد کند.

 

  • بهبود ساختمان خاک

اغلب خاک های بدون مواد آلی به گچ کشاورزی احتیاج دارند. خاک های بدون مواد آلی نمی گذارند گیاه به خوبی رشد کنند. استفاده از گچ در  کشاورزی سبب پوکی خاک در اطراف ریشه می شود و امکان رشد ریشه را بهتر می کند و همچنین مانع از تشکیل سله بر روی سطح خاک می شود و از پراکنده شدن ذرات خاک جلوگیری کرده و در نتیجه موجب بهبود استحکام خاک می شود.

 

  • کاربرد گچ در تهویه

یکی از عوامل مهم برای بهبود بافت خاک تهویه است. ریشه برای رشد به فضای مازادی نیاز دارد و با افزایش منافذ باز خاک رشد گیاه بهتر می شود. گچ کشاورزی به همراه مواد آلی در خاک باعث افزایش فعالیت کرم ها می شود و رشد و تکثیر کرم ها باعث افزایش تهویه و دانه بندی خاک می شود.

 

  • جذب عناصر غیرقابل دسترس

سولفات موجود در گچ کشاورزی در کیفیت خاک تأثیر زیادی دارد. درون خاک عناصر و یون هایی وجود دارد که جذب آنها غیرممکن است و از دسترس گیاه خارج است. سولفات در گچ کشاورزی باعث می شود تا یون هایی که غیرقابل جذب در گیاه وجود دارند، قابل مصرف گردند. روی و آهن جزو عناصر مهم و ریز مغذی گیاه هستند. ماده Al+3 این عناصر را از دسترس گیاه خارج می کند. سولفات که موجود در گچ کشاورزی با این ماده واکنش نشان داده و جذب آهن و روی را سریعتر می کند.

 

  • گچ در خاک کشاورزی بازدهی آبیاری را افزایش می دهد.

در مناطق خشک اضافه کردن گچ به خاک باعث افزایش ضریب نفوذ آب، افزایش ذخیره رطوبتی خاک و نفوذ ریشه در خاک می شود. این موارد موجب افزایش بازدهی آبیاری می شود. در خاک هایی که از گچ کشاورزی استفاده شده 25% تا 75% آب بیشتری نسبت به خاک های بدون گچ در خود ذخیره می کنند.

 

  • کاهش و حذف بوی نامطبوع کودهای حیوانی

اگر کود حیوانی و گچ کشاورزی را به صورت همزمان استفاده شود، بوی نامطبوع کود که بدلیل وجود آمونیاک حاصل از تجزیه میکروبی کودهاست کاهش می یابد. مخلوط گچ کشاورزی و کود موجب می شود سولفات موجود در گچ، آمونیم آزاد شده از کود حیوانی را جذب کرده و سولفات آمونیم تبدیل می شود. این کار از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری کرده و همچنین هدر رفت نیتروژن را کاهش می دهد.

 

فواید گچ کشاورزی

زمان استفاده از گچ کشاورزی

مهمترین هدف و کاربرد گچ کشاورزی در باغات پسته و مزارع، اصلاح خاک است. بهترین زمان استفاده از گچ کشاورزی در فصل پاییز و زمستان که دوره خواب درختان است، می باشد.

 

روش استفاده از گچ کشاورزی در باغات

گچ به صورت کلوخه ای در دو طرف درخت به شکل نواری با فاصله 1.5 متر از هر طرف خاک، پاشیده می شود. سپس آبیاری سنگین انجام داده تا گچ به تمام لایه  های خاک نفوذ کند. اگر گچ به خوبی در خاک نفوذ نکند و در لایه های بالایی تجمع پیدا کند به عنوان یک لایه محدود کننده باعث اختلال در جذب عناصر غذایی می شود. امروزه بیشتر از گچ پودری کشاورزی استفاده می شود. گچ پودری به راحتی در آب حل می شود و همراه آب وارد لایه های زیرین خاک می شود.

 

بهترین مجموعه برای خرید گچ کشاورزی

استفاده از گچ کشاورزی باعث بهبود خاک و افزایش محصولات می شود. در این مقاله تفاوت گچ کشاورزی و گچ ساختمان را بیان کردیم و 10 فایده استفاده از گچ در کشاورزی را به طور کامل شرح دادیم و دریافتیم مزایای استفاده از گچ کشاورزی بیشتر از مضرات گچ کشاورزی است. برای خرید باکیفیت ترین گچ کشاورزی کافی است از طریق سایت بلور گچ ساوه محصولات خود را انتخاب کنید و مطمن باشید مناسب قیمت را خریداری کرده اید.